מארק אליאני נולד בכפר בני מלל שבמרוקו ב -1948. הוא נשאר מחובר מאוד לארץ מולדתו, משיצא ב -1961 מישראל, וחוזר אליה באופן קבוע. במהלך שנות לימודיו לתואר ראשון בירושלים, בילה גם הוא בקנדה. אוהב את האווירה השלווה של המדינה, הוא החליט להתיישב באוקטובר  בשנת 1976. הוא המשיך את לימודיו שם וקיבל דוקטורט בסוציולוגיה. הוא נשכר על ידי האומות המאוחדות, והוא חי לתקופות קצרות בקליפורניה, אוסטריה וצרפת, והוא נקרא לנסוע במזרח ובדרום אמריקה.

 ביסודו של דבר, צייר זה למד בקורסים במכללת תל חי בישראל ובבית הספר לאמנות אוטווה. ההשפעות על האמנות שלו הן רבות. הוא מעריץ את הספונטניות של הציירים המרוקאים אנדרה אלבז, מקסים בן חיים ושייבייה, הרכב הציורים של קלי וצ'גאל, השימוש בצבעים של ציירים בקבוצת השביעי, הקווים והצורות של הציור האמירינדי. מארק אליאני משתמש פיגמנטים מרוקאי שהוא מתערבב עם שמן או, לעתים רחוקות יותר, עם אקריליק, כדי ליצור את הציורים שלו. הוא גם עובד עם עיסת נייר צבעוני קולאז'ים של טפט, טכניקות המאפשרות לו לייצר משטחים מאוד מרקם.

 עבודתי , הוא אומר, משקפת את החזרה המתמדת למקומות ילדותי ולחפש את שורשי . הוא מצייר את מרוקו, לא בהשאלה, אלא על ידי חזרה על ציוני הדרך הבולטים ביותר שלה באופן שהופך את זכרו. בנוסף, בחירתו של צבעים וסמלים מרוקאי משלם מחווה למסורת של סובלנות כלפי זרים אשר קיים באותה מדינה. 

 

השתתף בתערוכות רבות בקנדה, ארה"ב ואירופה. עבודותיו נכללות במספר אוספים ציבוריים ופרטיים.

 

http://artengine.ca/eliany/

eliany2603@hotmail.com

aubergedesarts@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

מארק ליאני