​באשדוד: הלך לעולמו מר רוברט אסרף (בן 82) ז"ל – פילנטרופ המקורב לבית המלוכה של מרוקו, ומתאם הקישור בין המלכות לראשי הממשלות.

 עדכון אחרון מרץ 13, 2018

 

קהל רב ובראשם רבנים חשובים, שרים, חברי כנסת, ובכירים מהמשק הישראלי אורחים מחו"ל שבהם בלט מר ג'קי קדוש ראש הקהילה היהודית במארקש שהגיע במיוחד ממרוקו לתת כבוד אחרון לאיש העסקים שפעל רבות למען יהודי מרוקו ועלייתם ארצה מר רוברט אסרף ז"ל שהשיב נשמתו לאחר יסורים קשים כשהוא בן 82 שנים.

צעירותורוברט אסרף, נולד ברבאט שבמרוקו בשנת תרצ"ו (1936) במשפחה שעמוקים שורשיה במקום הזה.

לאחר שסיים את לימודיו התיכוניים ערב עצמאותה של מרוקו, הלך בעקבות רוב הצעירים היהודים בני דורו והחליט, בצורה הטבעית ביותר שבעולם, להמשיך בלימודים אוניברסיטאיים בפאריז, ודווקא במדעי המדינה. אך בניגוד לרובם של אלה בחר, לאחר שלמד משפטים ומדעי המדינה, לשוב למרוקו מקום שם עתיד היה להיכנס, באוקטובר 1959, לכהונתו המדינית הראשונה כנספח ללשכתו של שר הפנים, ולסייע שם, ב־1960, בהכנת הבחירות הראשונות לעיריות ולמועצות המקומיות, במסגרת זכות הבחירה הנתונה לכל.

בימין התמונה רוברט עם רב הקהילה היהודית במרקאש ר' יעקב קדוש

בעבודתו בשלטון המרוקניבשנת 1960 רוברט אסרף עבד בלשכת שר החקלאות, חסן זמורי, מי שהיה קודם לכן ה״פטרון שלו במשרד הפנים. מחוץ ליורש העצר, מולאי חסן, סגן ראש הממשלה, שלמעשה היה האיש החזק בממשלה הזאת שבראשה עמד המלך מוחמד החמישי עצמו, הכיר שם אסרף גם את אחמד רדא גדירה, שעד מהרה עתיד היה להכלילו בסגל שלו בלשכת המלכות.

בסמיכותם של אנשי המלוכה, עקב רוברט אסרף מקרוב ממש אחר ההתארגנות המחודשת של יהדות מרוקו, בעקבות מאורעות דרמטיים, להסדר היציאה העקיפה לישראל ולארצות אחרות. אף שנזהר מלהתערב בגלוי בשיחות שניהלה ממשלת מרוקו עם גופים יהודיים מסוימים, הרי למעשה לא נעלם דבר מעינו הפקוחה.

פעילותו למען עלייתם של יהודי מרוקו לישראלבאותה שעה עצמה גבר תהליך השתלבותם של היהודים בחיי הארץ. כמו כן הובטח ייצוגם של היהודים במנגנונים העיקריים של המדינה, במשרדי ממשלה שונים, כמו גם בפרלמנט שבו היו צירים יהודים שותפים מן המניין. נתמנו שופטים יהודים, והרשויות החדשות שבארץ פותחות את שעריהן לרווחה לפקידים וטכנאים יהודים. נפלו אפוא כל המחיצות, בין רשמיות ובין שאינן כן, שבימי שלטון החסות מנעו את גישתם של היהודים למגזר פעילות זה או אחר.

ב1976 נמנה עם קבוצה של אנשי-רוח יהודים ממוצא מרוקאי שהקימו את אגודת ״זהות ודו-שיח״ החותרת ״לתרום לכינון שלום יהודי-ערבי כולל״, וב1986 היה ממקימי האיגוד העולמי של יהודי מרוקו. הוא חיבר מס' ספרים בשפה הצרפתית על יהודי מרוקו והקשר עם השלטון תוך כדי שהדגיש בספריו את הקשר האהוד בין המלך מוחמד ה-5 ליהודים ולרבנים במשך שנים רבות.

ספריו "כמוכם כמוסלמים"רוברט כתב כמה ספרים והבולט שבהם הוא: "כמוכם כמוסלמים", בין דפי הספר תיאר את מה שהיה באותם ימים בין היהודים לבין השלטון ומספר את מה שהיה ביום ה18 בנובמבר 1943, שהסולטן זיכה את נכבדי היהודים שבאו להביא לפניו את איחוליהם בקבלת פנים חמה ביותר:

״כמוכם כמוסלמים״, אמר להם הסולטן, ״הרי אתם נתיני, וכמוהם הריני מגן עליכם ואוהבכם… המוסלמים העם, ותמיד היו, אחיכם וידידיכם. שאלו את זקניכם ותלמדו לדעת שקודמי המפואר, מולאי חסן, היה ידיד אמת ליהודים וכי לא אחת גילה דאגה נאמנה לשלומם. אבותיכם הכירוהו בצביונו זה ואהבו אותו נאמנה. ויכול אני להבטיחכם שאני מצדי יש בדעתי לנהוג בכם ובאחיכם לדת אותה מידה של התחשבות ולהעניק לכם אותה מידה של דאגה לשלומכם״.

היתה זו הצהרת ידידות שלא תצויר מפורשת יותר ממנה, והיא חדרה אל לב אורחיו היהודים ופשטה, מפה לפה, בכל הגיטאות ובכל הבתים היהודיים בשטח החסות של מרוקו. מוחמד החמישי, ידיד היהודים ומציל הקהילה היהודית, עתיד היה להיעשות אישיות אגדית במסורות העממיות של יהודי מרוקו, מלך צדיק וטוב, לא פחות מאלכסנדר הגדול, כורש ועוד כמה שליטי עולם יוצאי דופן, שיצאו להם מוניטין ביחסם החיובי לנתיניהם היהודים.

השליט הביע לפני היהודים בכל הזדמנות את אהדתו, אף אמר להם שבעיניו הם אזרחים מרוקאים לא פחות מן המוסלמים, וכי מנוי וגמור עימו לעשות ככל שיהיה לאל־ידו למניעת ההתנכלויות להם ולנכסיהם.

עומד בראש כנס בינלאומי למען יהודי מרוקובשנת תשס"ו 2006 יזם כנס בינלאומי של יוצאי יהדות מרוקו בישראל באוניברסיטת בר-אילן בת"א.

בשעתו אמר, מרוקו אינה מעוניינת בקשרים דיפלומטיים עם ישראל, אך מעודדת תיירות ישראלית למרוקו שהגיעה בשנה האחרונה ל-50,000 תיירים ישראלים.

בכנס, שכותרתו "התמודדות ההנהגה של יהודי מרוקו בעידן המודרני", השתתפו עשרות מנהיגי הקהילה המרוקאית בישראל ובעולם, אנשי רוח ואקדמיה, רבנים ופעילי ציבור. בין האורחים מחו"ל, הראשון לציון הרב שלמה עמר הרב הראשי לישראל לשעבר ורבה של ירושלים, הרב אהרן מונסונגו הרב הראשי של מרוקו, הרב דוד משאש הרב הראשי של פריז, הרב ד"ר דוד צבאח רבה הראשי של מונטריאול והרב ד"ר פנחס טולידנו אב בית הדין, לונדון.

מטרת הכנס היתה ליזום הקמת גוף מוביל ומלוכד שיעסוק בסיוע ובמתן פתרונות לבעיות וסוגיות חברתיות, הלכתיות וייצג את קהילת יוצאי מרוקו בישראל ובעולם. בכנס הוצג כיצד הצליחו יוצאי מרוקו בישראל ובעולם לשמור על המסורת ולהתמודד, תוך גילוי פתיחות וסובלנות, עם המודרניזציה. מנתונים שיוצגו בכנס עולה כי יוצאי מרוקו, יותר מיתר העדות, הצליחו לשמור על המסורת, חיי הקהילה המשותפים, ערכי היהדות ולמנוע התבוללות.

רוברט אסרף והתנועה להתחדשות הדגיש בנאומו כי המרכז של יהדות מרוקו הוא בישראל. התנועה החדשה פנתה לקונגרס היהודי העולמי בבקשה להתקבל כחברה מלאה במוסדות הקונגרס.

היה בקשר אדוק עם הראשון לציון הרב שלמה עמאר כשכיהן כרבה הראשי לישראל ואף ארגן עבורו מפגש מיוחד עם מלך מרוקו הנוכחי באופן חשאי, לביקור זה לבש הרב שלמה עמאר את בגדי הרב המרוקאי המסורתיים גלימה שחורה ומצנפת של הדיינים בצבע אדום שחור.

 

הגר"ש עמאר שליט"א בביקורו עם מלך מרוקו מיד כשנבחר. צילום: באדיבות המשפחה, 

 

הלוויתואת שורת ההספדים פתח הרב עובדיה דהן יו"ר המועצה הדתית וציין שזכה המנוח להיקבר בארץ ישראל וקהל מכובד מאוד הגיעו לכבדו בדרכו האחרונה ואמר בשם הרבנים הראשיים הגאון רבי חיים פינטו והגאון רבי יוסף שיינין ורבני השכונות והמועצה הדתית שמעריכים את דמותו הגדולה וכולנו תקוה שילדיו ונכדיו ימשיכו במורשתו הגדולה.

פתח את שורת ההספדים יו"ר המועצה הדתית באשדוד הרב עובדיה דהן

 

ח"כ לשעבר רפי אדרי, שציין שהכירו לפני 38 שנים חברות בלב ובנפש ראיתי אותך עם ראשי מדינות חשובים. במשך שנים רבות היה מנהיג וציוני בכל גופו, אהב את ארץ ישראל ומרוקו ויסד מרכז מורשת ליהדות מרוקו. היינו בכנס גדול במרוקו עם 52 אישים חשובים שהגיעו לועידה עם מוחמד החמישי, זו היתה ועידה שנמשכה 3 ימים ואת כל זה אתה ארגנת.

ב1986 היה ביקור מיוחד עם שמעון פרס שהיה ראש ממשלה יחד עם המלך מוחמד השישי שזה היה חשאי וסודי, יחידים ידעו על פגישה מסתורית זו והוא היה מהיחידים שידע על קיומה והיה מהיחידים בהכנה לביקור הזה, רוברט היה שותף לפרויקטים חשובים גלויים וסמויים היה נאמנו ויועצו של מלך מרוקו, נזכור את תרומתו הגדולה למדינה ישראל וליוצאי מרוקו.

שר הפנים הרב אריה דרעי ציין בדבריו, חוץ מזה שהיה מנהיג ואיש דגול, אני רוצה לדבר על רוברט כחבר כאדם מיוחד, היה לנו היכרות למעלה מ-30 שנה, היה חבר אמיתי ללא תנאי בכל התקופות, ותמיד ידע לתת עזרה וכל בעיה, והכל בצניעות ובלי פרסום, בשקט, נותן תחושה שאתה עושה לו טובה שאתה משתף אותו. היה לנו ידידות נאמנה הייתי לבקר אותו ברמת השרון במצבו שהיה חולה כארבע שנים, מאז שביתו נפטרה עליו בחייו היה שבור מכך ובכל הזדמנות זה היה ניכר אצלו. כל הזמן שאלנו עליך ושמענו מהמשפחה מהילדים ומהחתן על מצבך, היה לי כאב נורא לראות אותו במצבו הקשה בעת שביקרתי אותו, נזכור איזה לב מיוחד היה לו איזה הארת פנים, חיבק אותי. ציין את רעיתו מישל תחי' שהיתה שותפה מיוחדת ומסורה עם אצילות מיוחדת.

לא נשכח אותך לעולם – רוברט א"א לשכוח את כל מעשיך הגדולים, היית נאמן לעם ישראל כל החיים שלך, זכית להיטמן בארץ ישראל ליד הוריך ומשפחתך היקרה, אנו נמשיך להיות משפחה נהיה ביחד. צריך לראות איך לשמר את זכרו וכבודו זה הזכות שלנו.

כאן שר הפנים דרעי חידד את מעלת בני העדה המרוקאית: דווקא בימים אלו שאנו נחשפים מה חשבו עלינו לפני 50 שנה, זה הזמן שיראו כולם איזה דמויות העדה הזו גידלה, לכן ננציח אותו למען הדורות הבאים. יהי זכרו ברוך, צר לי עליך.

 

ח"כ לשעבר מאיר שטרית, ביקרתי אותו לפני כחודש אבל מאוד כאב לי לראות אותו במצבו ולא יכולתי לחזור לראותו שוב, רוברט אהב את כולם, הוא היה עוזר לכולם ואם היו יודעים היום שרוברט נפטר רק חצי מהאנשים שעזר להם, בית העלמין היה מלא מקצה לקצה. הוא עלה בשנות ה60 וחזר למרוקו וניהל חברה גדולה של המלך במרוקו, הוא היה מזכיר הקהילה היהודית במרוקו בעל עוצמה פנתסטית לא פחד להזדהות כציוני גם במרוקו, הוא ליוה אותי לפגישה עם מלך מרוקו מוחמד השישי וראיתי את היחס המיוחד שהיה מקבל בכל שלטון המלכות, לכן כעת עם פטירתו יש צער גדול.

נכדו מנשה ובנה של יעל שהספיד גם בשפה הצרפתית בדבריהם תיארו את דמותו הגדולה אשר מעבר לדמותו הפוליטית והציבורית, היה סבא נפלא אוהב ואהוב על כולם למרות עיסוקיו הרבים חשב כל הזמן על הנכדים איזה מתנות לקנות להם בכל נסיעה שהיה חוזר. סבא אני אוהב אותך ומתגעגע לך כבר, סיימו בדמעות.

את אמירת הקדיש אמר שר הפנים הרב אריה דרעי.

לאחר בקשת המחילה מטעם ראש המועצה הדתית והחברא קדישא יצא מסע הלוויה עם ציבור מכובד ובשעת צהריים נטמן לצד קבר הוריו ומשפחתו.

                                                    תנצב"ה

 

 

 

 

רוברט אסרף