בשכונת המוגרבים היא שכונת ממילא בירושלים, ניבט לו מבנה עתיק במרכזה של גינה יפיפייה בעיצוב מרוקאי אוטנטי. מבנה זה המשמש עדות חיה להיסטוריה של שכונת המוגרבים בירושלים ולתושביה יוצאי צפון אפריקה, הוא המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה ע”ש דוד עמר.

ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה אשר נוסד בשנת 1854 בעיר ירושלים, ראה גולת כותרת וחוב היסטורי בייסודו של המרכז למורשת יהדות צפון אפריקה, במבנה שנבנה על-ידי ועד העדה המערבית במאה ה-19, תחת הנהגתו של הרב דוד בן שמעון (המכונה הצוף דב”ש).

 

דוד עמר ז”ל, יו”ר הקהילות היהודיות במרוקו, אחד ממנהיגיה הגדולים והמוערכים ביותר של הקהילה היהודית במרוקו ובתפוצות, חש כי קיים צורך בשימור המורשת התרבותית של יהודי צפון אפריקה וכי חוזקו של העם היהודי, ניכר בייחודיות התרבותית וההיסטורית שמביאה איתה כל קהילה וכי שמירה על “שורשיו” של העם היהודי הם שיביאו לצמיחתו. כמי שחולק חזון משותף עם ארגון קהילות יהודי צפון אפריקה בירושלים, וכממשיך דרכו של אביו סייע דניאל עמר בתרומתו הנדיבה לשפץ ולהרחיב את מבנה המרכז העולמי ובכך להתאימו לצרכי הפעילויות הרבות והמגוונות המתקיימות במרכז וכמורשת אביו להופכו לבית מרכזי לשימור המורשת התרבותית של יהודי צפון אפריקה.

 

ייחודיותו של מבנה המרכז העולמי משתקפת בשילוב בין הבנייה העתיקה שאפיינה את ירושלים של המאה ה-19 לארכיטקטורה ולעיצוב האנדלוסי אשר השפיע על מדינות צפון אפריקה ובחיבור בין מזרח למערב ובין חדש לישן. עוצמתו ועושרו של המבנה בין ארבעת הקומות כמו גם צניעותו החיצונית, ממחישים את אופי תרבותה ומורשתה של יהדות צפון אפריקה אשר עבורה משמש מבנה זה מרכז תרבות ומוקד תיעוד ושימור של מורשת מפוארת זו.

 

בחצר המרכז העולמי הוקם גן אנדלוסי בו בוצעו עבודות מוזאיקה ייחודיות. בצדו הדרומי של הגן עוצבו ארקאדות המעוטרות בעיבודי מוזאיקה מיוחדת ולאורכו מותקנות שלוש מזרקות מרוקאיות אוטנטיות המחוברות בתעלת מים הזורמים באופן קבוע.

 

המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה בירושלים, הינו מרכז התרבות והמורשת היחידי בארץ של יהדות צפון אפריקה ובפעילויותיו לוקחים חלק מרכזי וחשוב, אישי ציבור. בין הפעילויות במרכז פועלים המכון לחזנות ופייטנות, תצוגות מתחלפות וקבועות המציגות את ההיסטוריה והמורשת של יהדות צפון אפריקה, מאגר אור-קולי המאגד בתוכו סרטים, מוזיקה, ביבליוגרפיה ותמונות המספרות את סיפורם של יהודי צפון אפריקה ומורשתם, ספרייה מיוחדת, כנסים וסמינריונים.

 

המרכז העולמי למורשת יהודי צפון אפריקה ע”ש דוד עמר, הוקם מתוך אמונה ותקווה שישמש אבן שואבת לכל ערכי התרבות, המסורת, הפיוט, החזנות והתפילה, הלבוש והמאכלים תוך שימת דגש על בית אבא.

אודות המרכז