​ב-1941 הזמין מוחמד החמישי לארוחת כס המלכות את יהודי היהודים. הוא הציב אותם קרוב מאוד כדי הצרפתים וחברי ועדת שביתת הנשק הגרמנית בהלם, כתב סרג ' berdugo, המזכיר הכללי של מועצת הקהילות היהודיות של מרוקו. זה היה צריך גיהינום של אומץ אז, הנאצים היו לחץ על כולם. מוחמד החמישי לא היה תרופה, " אני לא מאשר את חוקי האנטי יהודים החדשים ואני מסרב לקשר את עצמי עם מידה שאני לא מסכים. אני רוצה להודיע לך, כמו בעבר, בני ישראל נשארים תחת הגנה שלי ואני מסרב לעשות הבחנה בין נושאים ", הוא אמר לעיתונאים. זו הסיבה ששוב היום, אנחנו נותנים לו מחווה.

במפגש מאורגן לרגל חגיגת יום הזיכרון, תחת הנושא 'זיכרון העתיד', משתתפים, כולל דיפלומטים, פוליטיקאים, דתיים ו עולם התרבות כמו גם יהודים ממוצא מרוקאי, מודגש שעל ידי " זיכרון העתיד הציל את חייהם של אלפי יהודים מרוקאים, במהלך מלחמת העולם השנייה, "הריבון המנוח כתב את אחד הדפים הכי מפוארים בהיסטוריה של מרוקו". מוחמד החמישי התנגד להיכרות של חוקי האנטי יהודים בתקופת את. משטר ו למסור את רשימת האזרחים המרוקאים של וידוי היהודי למרשל פטן.
מדברים בציר הראשון של פגישה זו, בשם "צדיקים של האיסלאם : המוסלמים שהציל את היהודים בתקופת הנאציזם", הקונסול הכללי של מרוקו במילאנו, מוחמד benali, נתן סקירה היסטורית על הנוכחות היהודית במרוקו, זוכרים זה של אמונה יהודית תמיד נחשבו לאזרחים מלאים, בוחרים ו.
" הם מרכיב אוכלוסיה, תרבותי ודתיים של החברה המרוקאית. בערב העצמאות של מרוקו ב-1956, היו כמה מאות קהילות יהודיות ברחבי הארץ, מייצג אוכלוסיית כוללת של כ-280000 איש ובכך ממציא את הגוף היהודי החשוב ביותר בעולם המוסלמי ", לחץ את המדינה קונסול, התבוננות כי " היום, המספר שלהם מוגבל ל-3000 איש אשר מתאמנים בחופשיות על הדת שלהם השתתפות ב-40 במרוקו, אחד מהם הוחזר לאחרונה בעיר הקיסרית העתיקה של פז, ו שלהם היא חזרה ל-40 המאה ה-". " בגלל זה יהודים מרוקאים סוגדים ל-sm מוחמד החמישי, צדיק בין העמים, על שהצלת אותם מ נאצים ואת השואה " סיים את סרג ' berdugo.

 

קישור לכתבה

הצלת יהודי מרוקו מהנצים