מקהלת פרחי ירושלים היא מקהלת ילדים בניצוחו של חנן אביטל אשר הוקמה בשנת 1975.

 

בתשכ"ג 1963 הקים המלחין והמנצח יגאל צליק שהתפרסם כמקים מקהלת פרחי לונדון, מקהלה בשם "פרחי ירושלים" בבני ברק. המקהלה שרה את הגרסה לשיר "קול ברמה נשמע" ואת "הנה מה טוב", אך צליק חזר ללונדון, והמקהלה לא שרדה. מבוגרי המקהלה הם עקיבא מרגליות שהקים מאוחר יותר את "פרחי בית-אל", ודוד נדב.

 

ב-4 ביולי 1975, נפצע חנן אביטל בפיגוע מקרר התופת בכיכר ציון בירושלים. לאחר החלמתו החליט לערוך פסטיבל זמר חסידי לילדים, ולאחר מכן הקים את המקהלה[1]. אביטל הקים מקהלות רבות ברחבי הארץ (כ-22), ו"פרחי ירושלים" הייתה העיקרית שבהן. הקלטת הראשונה של המקהלה נקראה בשם "פסטיבל הזמר החסידי לילדים" והיו בה שירים חסידיים. לאחר מכן ערך המנצח סדרה של ארבע קלטות בשם "סוכת דוד" שהיו בהן שירים מסגנון מזרחי. במשך השנים המודעות למקהלה עלתה, והייתה לשם ברחבי הארץ.

 

המקהלה הופיעה בכ-27 מקומות שונים בעולם, ביניהם ניו יורק, מרוקו, ברזיל, ארגנטינה, צרפת, תוניסיה, ופנמה. המנצח חנן אביטל נוהג לקרוא לצרפת "הבית השני" שלו, היות שהמקהלה מופיעה שם מדי שנה כשלוש פעמים. כמו כן נהג לומר שהוא יכול למלא את כל בנייני האומה פעמיים, בבוגרי המקהלה.

 

המקהלה הוציאה מעל 50 אלבומים ובהם מעל 500 שירים. כמעט בכל שבוע מוקלט שיר חדש וכמעט כל חודשיים יוצא דיסק חדש בתקופה זו. במקרה אחד הוציאה הלהקה לאור 4 אלבומים בעת ובעונה אחת.

 

הילדים במקהלה הם בנים בלבד, מגיל 10 עד 14. הילדים באים ממשפחות דתיות-מסורתיות מרחבי הארץ, אולם הגרעין הקשה הוא מפתח תקווה (מכיוון שזהו מקום מגוריו של המנצח - אביטל).

 

דבר המייחד את הלהקה הוא שהיא שרה בכל הסגנונות: מזרחי, חסידי ולועזי. קהל המאזינים של המקהלה הוא מגוון בהתאם לסגנון המגוון של השירים. בין המעבדים המוזיקליים של המקהלה היו חיים אסנר, חיים חדד ועוד. מבין המקהלה יצאו זמרים כליאור אלמליח, דודו דרעי, שמעון יצחק אשר שיחק בסדרה "פתוח" בערוץ הילדים, בצלאל רביב, אבישי לוי שהיה הסולן הראשי של המקהלה בשנות ה-80, יעקב אלקובי ששר בתזמורת האנדלוסית ומישל כהן - זוכה העונה הראשונה של התוכנית בית ספר למוסיקה. בשנים האחרונות בין הסולנים של הלהקה נמצא נריה עוקבי. בשנה האחרונה מתבלט נועם כהן ממודיעין כזמר מוביל בלהקה.

שירת ילדים

 

להמשך