יצחק נבון

יצחק נבון (2015 – 1921) נולד בירושלים, הנשיא החמישי של מדינת ישראל (1983 – 1978) ( ונשיא כבוד של מרכז המורשת. יצחק היה שר בממשלות ישראל, מדינאי, דיפלומט, סופר, מחזאי ואיש חינוך. 

ליצחק שורשים עמוקים בהיסטוריה היהודית המוכרת, אביו היה נצר  למשפחת נבון בירושלים, מצאצאי המשפחה היהודית הוותיקה ביותר בירושלים, משנת 1620. מצד אמו הוא צאצא של המקובל רבי חיים בן עטר, אמו היתה ממשפחה ספרדית מיוצאי מרוקו שעלתה לארץ בשנת 1884. אביה, סבו מצד אמו, רבי יעקב בן עטר היה חסיד ומקובל , עורך עיתונים, מראשי ועד העדה המערבית וש”דר של ועד העדה למען שכונת מחנה ישראל ולמען בית המסה לעניים ששכן בבניין בו הוקם מרכז המורשת

כך תיאר את תחילת המסע של משפחת אמו: “הכל התחיל מחלום שחלם סבא שלי, אבי אמי, הרב יעקב בן עטר. בהיותו רב של העיירה אזמור שבמרוקו, בא אליו בחלומו לאיהו הנביא ואמ לו: “עד מתי תשב כאן בנחת וירושלים בצער?”. הוא ראה בכך פקודה ברורה וכעבור ימים מעטים, נטל את אשתו, סבתי, ואת בתו הקטנה בת הארבע, לימים אימי, צרר את ספריו ומעט מבגדיו ויצא עם משפחתו לדרך לירושלים. בהגיעם לירושלים הקים ישיבה אותה אני זוכר מילדותי”

לכבוד הקמת מרכז המורשת כתב: “מרכז זה, למורשת יהודי צפון אפריקה, אינו רק מצבה לעבר גדול של יהדות מפוארת, לא גם תמרור דרך לעתיד”.

בחזונו ביקש שבניין זה יהפוך לבית שוקק חיים לכל תאבי-דעת מכל הגילים והעדות, מהארץ ומרחבי תבל, להכרת ההיסטוריה המיוחדת, והיצירה הגדולה והמסועפת, הדתית, הפילוסופית, הספרותית והפיוטית ש יהודי צפון אפריקה.

יצחק שימש כנשיא כבוד של מרכז המורשת ויצק בו תכנים רוחניים ומורשתיים